Liečba

K zníženiu rizika vzniku srdcovocievnych ochorení u pacientov s FH môžu napomôcť:

  • Zmena životného štýlu – žiadne fajčenie, začať pravidelne cvičiť
  • Zmena v stravovaní – jesť menej nasýtených tukov a viac vlákniny, ovocia a zeleniny
  • Lieky

Hoci FH nie je vyliečiteľné ochorenie, dá sa liečiť. Nebezpečenstvo vzniku srdcovocievnych ochorení je možné znížiť zmenou životného štýlu, stravovania, včasnou a vhodnou liečbou, ktorá zníži hladinu LDL-C. Je veľmi dôležité začať znižovať hladinu LDL-C čo najskôr, ideálne ešte predtým, než sa vytvoria tukové usadeniny a začnú upchávať krvné cievy. Aby sa zaistilo, že hladina LDL-C zostane čo najnižšia, je tiež nevyhnutné pokračovať v liečbe počas celého života.

Existujú rôzne spôsoby, ako znížiť hladinu LDL-C a chrániť sa tak pred srdcovocievnymi chorobami.

Hoci sú zmeny v zdravom životnom štýle a stravovanie dôležité, väčšina pacientov s FH potrebuje lieky.

Zmeny životného štýlu

Ľudia trpiaci FH by mali zmeniť životný štýl tak, aby chránili svoje srdce.

K dôležitým zmenám patria vzdanie sa fajčenia a pravidelné cvičenie.

  • Fajčenie samo o sebe spôsobuje ďalšie poškodenie ciev, znižuje hladinu dobrého cholesterolu a zvyšuje riziko vzniku srdcovocievnych ochorení.
  • Pravidelné cvičenie znižuje hladinu zlého cholesterolu a zvyšuje hladinu toho dobrého
  • Cvičenie môže zlepšiť aj ďalšie rizikové faktory srdcovocievnych ochorení, napr. vysoký krvný tlak.
  • Cvičenie môže znížiť riziko vzniku obezity a cukrovky 2. typu, ktoré môžu viesť k vzniku srdcovocievnych ochorení

Zmeny v stravovaní

Ľuďom s vysokou hladinou LDL-C v krvi sa odporúča nízky príjem cholesterolu. Nasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v mäsových a tučných mliečnych výrobkoch a rýchlom občerstvení, môžu zvyšovať hladinu LDL-C. Nasýtené tuky by preto mali byť nahradené nenasýtenými tukmi, ktoré sú obsiahnuté v rastlinách a rybách.

Priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi môže mať aj vláknina. Osoby trpiace FH by mali

do svojho jedálneho lístka zaradiť potraviny, ktoré obsahujú vysoký podiel vlákniny, napr. celozrnné výrobky, fazuľu, hrach, ovocie a zeleninu.

Lieky

Zdravá strava a zmena životného štýlu môžu znížiť hladinu LDL-C, ale ľudia s FH musia užívať aj lieky na zníženie hladiny LDL-C v krvi, čím sa zníži pravdepodobnosť vzniku srdcovocievnych ochorení. Používa sa niekoľko druhov liekov, niektoré sa podávajú samostatne alebo v kombinácii.

K najčastejšie používaným liekom na zníženie hladiny LDL-C pri liečbe FH patria statíny. Môžu vám byť predpísané aj ďalšie lieky na zníženie cholesterolu, akými sú napríklad inhibítory vstrebávania cholesterolu.

  • Statíny: znižujú množstvo LDL-C vytváraného v tele
  • Inhibítory vstrebávania cholesterolu: zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu z čreva, takže sa ho viac vylučuje stolicou

U pacientov s ťažkou formou FH, vrátane homozygotnej FH (HoFH), môže hladina LDL-C zostávať veľmi vysoká. Na odstránenie LDL-C preto môže byť potrebná aj mechanická filtrácia krvi – čistiaci proces podobný dialýze, tzv. aferéza.

V súčasnosti sú k dispozícii nové lieky, ktoré u pacientov s HoFH pomáhajú znižovať veľmi vysokú hladinu LDL-cholesterolu. Vo vývoji sú aj ďalšie lieky na liečbu hypercholesterolémie u pacientov s FH.