Som pacient

Pacient s FH: Akýkoľvek krok k zníženiu rizika môžem urobiť, tak ho urobím

Andrej Akurátny žije s vysokým cholesterolom a s diagnózou familiárna hypercholesterolémia. Hovorí o tom, aké riziká ochorenie prináša a čo u neho zavážilo pri rozhodovaní sa o liečbe.

Ako ste sa dozvedeli o familiárnej hypercholesterolémii (FH)?

Bol som dlhodobo sledovaný u svojej všeobecnej lekárky ako pacient s veľmi vysokou hladinou cholesterolu. Bývam veľmi málo chorý a lekárov navštevujem iba v nutných prípadoch. Od lekárky som ale vedel, že vysoký cholesterol je niečo, čo je dobré sledovať. Ja som to možno trochu podceňoval a nechcel som to veľmi riešiť. Postupne som ale zistil, že ani diéta ani zmena životosprávy veľmi nepomáha, takže riešenie asi bude musieť byť nejaké iné. Rozhodol som sa, že pôjdem na odborné vyšetrenie, ktoré ukázalo podozrenie na familiárnu hypercholesterolémiu.

Kedy ste začali s liečbou?

O liečbe mi hovorila už aj všeobecná lekárka – išlo by o jednu tabletku denne. Ona ma niekoľko rokov presviedčala, že by bolo dobré zvážiť liečbu. Ja som si ale pomyslel, že aj toto by ma otravovalo. Skôr som bol presvedčený, že výsledky môžem dosiahnuť zmenou životného štýlu, diétou a podobne. Efekt bol ale nulový a hladina cholesterolu mi stále stúpala. Neskôr zavážil rozhovor so špecialistom, ktorý mi vysvetlil o čo pri tomto ochorení ide a aké sú riziká. Keď som sa na to pozrel z pohľadu otca rodiny, tak mi bolo jasné, že chcem znížiť riziko následkov ako sa len dá.

Čo hrozí ak by ste sa neliečili?

Ak by som to neriešil, tak moje cievy sa budú ďalej zanášať a raz môžem dostať mŕtvicu alebo infarkt. Z niečoho takého by som sa možno vedel dostať, ale možno aj nie. Pokiaľ sa riziko niečoho takého dá znížiť, bolo by z mojej strany nezodpovedné ignorovať to. To ma presvedčilo. Lekár špecialista mi vravel, že liečbu podstúpiť nemusím a nikto mi na 100 % nepovie, že infarkt naozaj dostanem keď sa nebudem liečiť. Zdôraznil mi ale, že takýto „preventívny krok“ a nasadenie liečby má vedecky dokázané zníženie hladiny cholesterolu. Akýkoľvek krok k zníženiu rizika môžem urobiť, tak ho urobím.

Ako vyzerá vaša liečba a ako ste si na ňu zvykli?

Beriem jeden liek a chodím na pravidelné kontroly, kde sa liečba vyhodnocuje. Dnes ma to už nezaťažuje a beriem to ako súčasť života. Výsledky ukazujú výrazné zlepšenie, kedy mi cholesterol klesol z kritickej hodnoty na normálnu.

V čom môže pacientom s FH pomôcť pacientska organizácia?

Je to o každom človeku. Ja som flegmatický, tak som tomu na začiatku neprikladal veľkú vážnosť. Som ale aj zodpovedný, čiže keď som si uvedomil, že riziká sú príliš veľké, tak som to začal riešiť. Každý by mal mať možnosť aspoň skúsiť zmeniť svoj životný štýl. Keď to nepomôže, tak sa rozhodne čo ďalej. Tu je dôležitá odborná informovanosť a odovzdávanie skúseností, s čím dokážu pomôcť takéto organizácie. Ja som mal možno šťastie, že som sa nakontaktoval na ľudí, ktorí mi odporučili lekára odborníka. Keď je šanca pomôcť ďalším, určite je dobré ju využiť.

Ide nielen o informovanie, ale aj o stretávanie pacientov a ich rodinných príslušníkov. Ide totiž o „rodinné ochorenie“. Takéto organizácie majú zmysel v tom, že vedia poskytnúť zázemie a prepojiť ľudí. Niekto sa s diagnózou vyrovnáva ťažšie, niekto je v pohode, niekto sa tým vôbec nezaoberá. Dať ľuďom možnosť byť odborne informovaný a urobiť pre nich aktivity, je vždy iba plus.